Kako mogu postati članom Sindikata policijskih službenika?
Članom možete postati ako ste zaposlenik Ministarstva unutarnjih poslova, polaznik srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka Policijske škole "Josip Jović" i umirovljeni policijski službenik.
Da bi postali članom potrebno je popuniti pristupnicu (nalazi se u izborniku "OBRASCI - SINDIKAT") čitkim štampanim slovima te ju potpisati i dostaviti Sindikatu policijskih službenika na jedan od sljedećih načina:
1. popunjavanjem na našoj web stranici: https://spsh.hr/pristupnica
2. skeniranu putem elektroničke pošte na adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
3. poštom na adresu:
MUP RH - POLICIJSKA AKADEMIJA
SINDIKAT POLICIJSKIH SLUŽBENIKA
10000 ZAGREB, Avenija Gojka Šuška 1
4. osobno na adresu Sindikata policijskih službenika (moguće ubaciti i u kaslić ispred ureda)
5. predati sindikalnom povjereniku u svojoj ustrojstvenoj jedinici (popis povjerenika možete vidjeti na web stranici pod izbornikom "KONTAKTI - PODRUŽNICE"
Kada stječem status člana Sindikata policijskih službenika?
Status člana sindikata stječe se potpisivanjem pristupnice čime prihvaćate odredbe Statuta Sindikata policijskih službenika.
Zašto nisam dobio sindikalnu iskaznicu?
Sindikalna iskaznica Sindikata policijskih službenika izrađuje se s fotografijom i ako niste Sindikatu dostavili fotografiju nismo Vam u mogućnosti niti dostaviti iskaznicu.
Fotografiju možete dostaviti na jedan od sljedećih načina:
- putem aplikacije Messenger od Facebook-a slanjem poruke preko profila Sindikata policijskih službenika,
- putem elektroničke pošte slanjem na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
- putem aplikacije Viber, Telegram ili WhatsApp na broj mobitela: 091/ 6126-462.
Fotografija ne mora nužno zadovoljavati formu kao za dokumente, pa se možete i sami slikati s mobitelom, ali pritom trebate paziti da pozadina bude bijela ili svijetla radi postupka skeniranja fotografije prilikom tiska.
Koliko iznosi članarina?
Članarina iznosi 0,5% neto plaće mjesečno i plaća se putem obustave na plaći.
Polaznici srednjoškolskog obrazovanja za zanimanje policajac/policajka oslobođeni su plaćanja članarine do zasnivanja radnog odnosa u MUP-u iz razloga jer ne primaju plaću. Oni započinju s plaćanjem prve članarine nakon zasnivanja radnog odnosa.
Članarina za umirovljene policijske službenike iznosi 15 eura godišnje i plaća se izravno na žiroračun Sindikata policijskih službenika do kraja kalendarske godine.
Je li polaznici srednjoškolskog obrazovanja za zanimanje policajac/policajka plaćaju članarinu i imaju li prava kao i svi ostali članovi?
Polaznici srednjoškolskog obrazovanja za zanimanje policajac/policajka ne plaćaju članarinu do zasnivanja radnog odnosa u MUP-u iz razloga jer ne primaju plaću.
Oni započinju s plaćanjem prve članarine nakon zasnivanja radnog odnosa, stoga iako ne plaćaju članarinu imaju sva prava kao i ostali članovi zbog navedene činjenice da ne primaju plaću osim prava članstva u Kasi uzajamne pomoći.
Također im pripada pravo na besplatnu pravnu pomoć koja uključuje pružanje pravne zaštite prilikom izrečenih pedagoških mjera koje izriče Policijska škola "Josip Jović" tijekom školovanja.
Tko je još oslobođen plaćanja članarine?
Članovi koji su na bolovanju dužem od 42 dana, na čuvanju trudnoće, rodiljnom dopustu i u slučaju mirovanja radnog odnosa oslobođeni su plaćanja članarine.
Njihova je jedina obaveza uredno vraćati pozajmicu koje su dobili iz Kase uzajamne pomoći.
Što podrazumijeva besplatna pravna pomoć?
Besplatna pravna pomoć podrazumijeva:
1. pravne savjete u svezi s ostvarenjem prava iz radnog odnosa, prava na rad i po osnovi rada,
2. zastupanje u postupku povrede službene dužnosti,
3. pružanje radno-pravne zaštite pred sudovima u Republici Hrvatskoj,
4. pružanje kazneno-pravne zaštite u sporovima koji se odnose na prava iz radnog odnosa, prava na rad i po osnovi rada te sporove koji se odnose na primjenu sredstava prisile od strane policijskih službenika u obavljanju policijskih poslova o čemu odluku donosi predsjednik i
5. pružanje pravne zaštite polaznicima obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka koje provodi Policijska škola "Josip Jović" prilikom izrečenih pedagoških mjera.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć član Sindikata ostvaruje obraćanjem sindikalnom povjereniku ili sjedištu Sindikata kojom prilikom podnosi zahtjev za besplatnu pravnu pomoć i potpisuje punomoć kojom daje ovlast za zastupanje Sindikatu odnosno odvjetniku koji sa Sindikatom ima sklopljen sporazum.
Ako se pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruje na inicijativu Sindikata, smatra se da je takva pomoć pružena ako je:
- o inicijativi obaviještena glavna podružnica pismenim putem s naputkom o postupanju, odnosno informacija o tome objavljena na internetskoj stranici Sindikata,
- član postupio po naputku Sindikata te traženu dokumentaciju dostavio Sindikatu osobno ili putem sindikalnog povjerenika uz predočenje potvrde o prijemu dokumenata od strane pošte ili Sindikata i
- Sindikat poduzeo odgovarajuće pravne korake radi ostvarenja prava za koje je dobivena punomoć člana Sindikata.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć odnosno na zastupanje u postupku povrede službene dužnosti ne pripada članu Sindikata koji se učlanio u Sindikat nakon što je počinio određenu radnju koja se naknadno može okvalificirati kao povreda službene dužnosti i zbog koje će protiv njega biti pokrenuti ili je već pokrenut postupak pred disciplinskim ili službeničkim sudom, ili se takav postupak već vodi na istom ili višem sudu.
Član Sindikata gubi pravo na besplatnu pravnu pomoć Sindikata, ako ne postupi ili postupi suprotno pismenom naputku Sindikata.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć prestaje s danom istupanja iz članstva u Sindikatu odnosno prestanka članstva u Sindikatu.
Iznimno, članstvo u Sindikatu se nastavlja i nakon umirovljenja, odnosno prestankom službe ili radnog odnosa, za vrijeme dok je članu potrebna radno-pravna zaštita u odnosu na prestalu službu, odnosno radni odnos do pravomoćnosti rješenja suda.
Mogu li biti članom više sindikata?
Vaša je osobna odluka želite li biti članom jednog ili više sindikata.
U slučaju disciplinskog postupka imam li pravo na odvjetnika?
Ako Vam se dogodi povreda službene dužnosti obveza Sindikata je osiguranje pravne zaštite koju će Vam pružiti odvjetnik.
Prilikom ročišta sindikat se obvezuje osigurati nazočnost odvjetnika, a ovisno o okolnostima i težini povrede nazočan će biti i predsjednik Sindikata ili glavni sindiklani povjerenik, dok se može, ukoliko Vi to želite, uključiti i nazočnost medija i javnosti.
Također sindikat osigurava i daljnja pravna sredstva nakon prvostupanjske odluke suda od ulaganja žalbe pa do upravne tužbe ovisno o Vašoj odluci.
Bitno je za naglasiti da jedan disciplinski postupak ovisno o njegovoj težini i poduzetim pravnim lijekovima može iznositi i preko 2.000 eura koliko jedan član zapravo neće vratiti Sindikatu preko 30 godina članstva obzirom na visinu članarine i zapravo tu solidarnost u pravnoj pomoći smatramo jednom od najvažnije svrhe Sindikata.
Ukoliko Vam se dogodi disciplinski postupak, a želite pravnu pomoć sindikata, potrebno je nazvati tajnicu na mobitel 091/ 6126-462 ili poslati poruku na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. nakon čega ćete dobiti povratno elektroničkom poštom zahtjev za besplatnu pravnu pomoć s punomoćima za predsjednika Sindikata i odvjetnika koje je potrebno potpisati i vraitti zajedno sa zahtjevom za pokretanje disciplinskog postupka i zaključkom disciplinskog suda s kojim je određena usmena rasprava.
Potom će Vas kontaktirati predsjendik Sindikata ili glavni sindiklani povjerenik te odvjetnik oko dogovora za obranu i dolazak na disciplinski sud.
Može li me sindikat prisilno držati u članstvu zbog nekih ugovornih obveza koje imam prema njegovoj kasi ili drugim tvrtkama s kojima ima sklopljen ugovor?
Pristupanje u sindikat i istupanje iz sindikata isključivo je na DOBROVOLJNOJ OSNOVI o čemu svaki zaposlenik slobodno odlučuje sukladno čl. 166. Zakona o radu, dok postupanje protivno navedenome predstavlja diskriminaciju i kazneno djelo "Povrede prava na udruživanje" iz čl. 129. Kaznenog zakona, a koliko je navedena sloboda uključivanja i istupanja iz sindikata zajamčena govori i činjenica da je ustavna vrednota zaštićena samim Ustavom Republike Hrvatske (čl. 43. st. 1. i čl. 60. st. 1.).
Zašto je tome tako govori činjenica da svojim članstvom u sindikatu dajete ovlast tom sindikatu da Vas zastupa pred poslodavcem sukladno čl. 1. st. 1. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike i da u Vaše ime pregovara i potpisuje određene sporazume koji izravno ili neizravno utječu na Vaša prava.
Stoga je vrlo bitno Vaše članstvo iz kojega zapravo i sindikat kojeg ste član crpi određena prava, pa tako primjerice sukladno čl. 8. Zakona o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata crpi pravo da bude reprezentativan i da u Vaše ime pregovara o kolektivnom ugovoru s Vladom RH ili recimo pravo iz čl. 92. st. 1. i 2. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike koje sindikalnom povjereniku sindikata u kojem ste član daje pravo na naknadu plaće za obavljanje sindikalne aktivnosti i to 3 sata po članu godišnje odnosno pravo na naknadu plaće za puno radno vrijeme na svakih 700 članova sindikata.
Upravo zbog navedenoga NITKO VAS PRISILNO NE MOŽE DRŽATI U ČLANSTVU SINDIKATA pa imali Vi kasu, osiguranje, pretplatu za mobitel ili bilo koju drugu pogodnost koju Vam je sindikat pružio svojim članstvom.
Činjenica je da ćete ispisom iz tog sindikata izgubiti tu pogodnost, ali nitko Vas ne može prisiljavati da se ne možete ispisati zbog toga niti da prijevremeno morate otplatiti dug u kasi uzajamne pomoći jer Zakon o obveznim odnosima je jasan po tom pitanju. Ukoliko Vi izvršavate svoju obvezu vraćanja duga iz kase uzajamne pomoći onako kako ste je i preuzeli sindikat Vam tu ne može ništa, a osobito ne smije prijetiti i tražiti da vratite novac koji ste posudili mimo ugovora kojeg ste sklopili prilikom dobivanja novca, jer onda se ta osoba koja to čini nalazi u kaznenoj odgovornosti.
Na tragu toga svojim smo članovima osigurali besplatnu pravnu pomoć i tužbe zbog neispisivanja iz sindikata te dobili prve pravomoćne presude protiv Sindikata policijske Hrvatske i Nacionalnog sindikata policije MUP-a RH.
Kako se postaje članom Kase uzajamne pomoći i plaćam li dodatno članarinu i upisninu?
Član Kase može postati samo član Sindikata potpisivanjem pristupnice u Kasu u kojoj nema nikakvih davanja poput upisnine, članarine, posmrtne pripomoći i tko zna još kakvih izmišljenih nameta koje imaju drugi sindikati iz razloga jer smatramo da samim članstvom u Sindikatu i plaćanjem članarine Sindikatu član ima pravo koristiti pogodnost koju nudi Sindikat kroz Kasu, a osobito jer se radi o fondu solidarnosti koji je osnovan da bi svi zajedno pomagali jedni drugima dok je Sindikat samo servis tog novca i jedini smo sindikat koji svojim sredstvima financira rad Kase uzajamne pomoći.
Iznos mjesečnog uloga koji je moguće uplaćivati je minimalno 10 eura, a maksimalno 300 eura (iznos zaokružen na desetice) isključivo i jedino putem obustave na plaći, kojeg se može mijenjati jedanput mjesečno do 25.-tog u mjesecu.
Koji iznos pozajmice mogu dobiti odmah po upisu u Kasu uzajamne pomoći?
Član Kase može dobiti neograničen broj puta tzv. "povlaštenu" pozajmicu u iznosu od maksimalno 2.000 eura, bez obzira na datum upisa u Kasi na maksimalno 10 mjesečnih rata uz uvjet da mu rata povrata pozajmice ne može biti manja od 100 eura.
Prilikom zahtjeva za tzv. "povlaštenu" pozajmicu članu čiji je ukupni ulog manji od 500 eura prilikom isplate pri isplati te vrste pozajmice isplatit će se traženi iznos umanjen za 3% manipulativnog troška na račun Kase i koji se smtra izvanrednim prihodom Kase i služi za redovni financiranje Kase. Ovu naknadu uveli smo iz razloga jer nam je cilj potaknuti članove da štede i pomažu jedni dugima kroz ovaj fond solidarnosti i svesti na minimum slučajeve upisa u sindikat onih koji samo s tim razlogom dolaze u sinidkat, a nakon otplate pozajmice prestaju štediti i izlaze iz sindikata.
Prioritet isplate po redoslijedu zaprimanja zahtjeva imaju:
- zahtjevi za isplatu dijela uloga,
- zahtjevi za ispis iz Kase uzajamne pomoći i isplatu ukupno ušteđenog uloga,
- zahtjevi za redovnu pozajmicu u omjeru 1:3,
a tek nakon njih zahtjevi za tzv. "povlaštenu" pozajmicu do 2.000 eura na maksimalno 10 mjesečnih rata koji će se isplatiti samo ako to dozvoljavaju financijska sredstva s kojima se neće ugroziti isplata gore navedenih zahtjeva.
Koji je maksimalni iznos pozajmice?
Član može dobiti redovnu pozajmicu u visini do 3 puta veću od svog ukupnog uloga koja se odobrava i isplaćuje do maksimalnog iznosa od 9.720 eura na rok otplate od 1 do 36 jednake mjesečne rate uz uvjet da mjesečni iznos rate povrata pozajmice ne može biti:
- manji od 50 eura na odobrene iznose do 1.800 eura,
- manji od 100 eura na odobrene iznose od 1.800 do 3.600 eura,
- manji od 150 eura na odobrene iznose od 3.600 do 5.400 eura,
- manji od 200 eura na odobrene iznose od 5.400 do 7.200 eura,
- manji od 250 eura na odobrene iznose od 7.200 do 9.000 eura i
- manji od 270 eura na odobrene iznose od 9.000 do 9.720 eura.
Mogu li prenijeti ulog iz drugog sindikata i što u tom slučaju moram učiniti?
Član može prenijeti ulog u KUP koji je stekao u kasi uzajamne pomoći drugog sindikata uz uvjet da se ispisao iz kase uzajamne pomoći tog sindikata o čemu je dužan dostaviti određene dokaze koji dokazuju tu činjenicu (financijska kartica o uplaćenim ulozima u kasi uzajamne pomoći sindikata iz kojeg se ispisao dobivena od strane ustrojstvene jedinice MUP-a RH nadležne za obračun njegove plaće, obračunski list od plaće za mjesec prije ispisa i nakon ispisa iz kase uzajamne pomoći drugog sindikata te dokaz o uplati na njegov tekući račun ušteđenih sredstava od strane sindikata.
Član koji je prenio ulog iz drugog sindikata može ga koristiti za podizanje pozajmice u visini do 3 puta većem od svog ukupnog uloga nakon sljedećeg vremenskog roka:
- do 600 eura nakon 2 mjeseca od dana prijenosa sredstava,
- od 600 do 1.200 kuna nakon 4 mjeseca od dana prijenosa sredstava,
- od 1.200 do 1.800 kuna nakon 6 mjeseci od dana prijenosa sredstava i
- od 1.800 kuna i više nakon 8 mjeseci od dana prijenosa sredstava.
Mogu li odmah uplatiti određena sredstva u Kasu uzajamne pomoći i temeljem toga podići pozajmicu u omjeru 1:3?
Ne.
Takvim načinom odobravanja pozajmica urušila bi se financijska stabilnost Kase uzajamne pomoći i prouzročila lista čekanja što niti jednom članu kase uzajamne pomoći nije u interesu.
Kako da ostvarim pravo na pozajmicu?
Potrebno je nazvati radnim danom od 7,00 do 15,00 sati sjedište Sindikata na telefon 01/ 2426-296 ili specijal 26-296 odnosno mobitel 091/ 6126-462 nakon čega ćemo Vas informirati o uvjetima i mogućnostima dodjele pozajmice, kao i stanju Vašeg ukupnog uloga, te Vam sukladno Vašim mogućnostima putem elektroničke pošte dostaviti potrebnu dokumentaciju koju trebate u originalu dostaviti osobno ili poštom u sjedište Sindikata.
Pozajmica će Vam biti isplaćena nakon zaprimanja originalne dokumentacije u sjedištu Sindikata u pravilu zadnji radni dan u tjednu.
Mogu li dobiti pozajmicu ako imam otvoren zaštićeni račun ili nemam dovoljno sredstava na plaći?
Ne.
Pozajmica Vam neće biti odobrena ako imate otvoren zaštićeni račun ili nemate dovoljno sredstava na računu zato je potrebno, prije nego što se odlučite za pozajmicu, Sindikatu dostaviti zadnju platnu listu.
Što moram učiniti kako bi dobio isplatu uloga ili promijenio visinu mjesečnog uloga?
Ako se odlučite promijeniti ulog to možete učiniti do 25.-tog u mjesec popunjavanjem Zahtjeva za promjenu visine mjesečnog uloga, a ako pak želite isplatu dijela svog ušteđenog uloga potrebno je popuniti Zahtjev za isplatu dijela uloga.
Obrasce koji se mogu digitalno popuniti možete pronaći na poveznici:
Ako se odlučite postati članom Kase potrebno je popuniti pristupnicu:
https://spsh.hr/images/Obrasci/KUP_euro/ObrazacKUP1_pristupnica.pdf
i dostaviti je u sjedište Sindikata na jedan od sljedećih načina:
- osobno u sjedište Sindikata radnim danom od 7,00 do 15,00 sati,
- poštom na adresu sjedišta Sindikata,
- skeniranu putem elektroničke pošte na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
NIJE POTREBNO DOSTAVLJATI ORIGINAL, ALI ISTO TAKO ZAHTJEVI KOJI SU DOSTAVLJENI NA NAČIN DA SU FOTOGRAFIRANI S MOBITELA NEĆEMO RAZMATRATI.
Ima li u ovom Sindikatu popusta, mobitela i mobilnih tarifa?
Ne.
Jasno smo se odredili, prilikom osnivanja sindikata 2016. godine, da ugovore s tvrtkama nećemo sklapati i nećemo se baviti popustima, trgovinom i prodajom te na taj način izgubiti smisao sindikalnog djelovanja.
Zašto?
Upravo zbog činjenice da se tim načinom svrha sindikalnog djelovanja svodi na trgovinu i prodaju te zaradu i osobnu korist čelnih ljudi i sindikalnih povjerenika koji u tom slučaju teže samo činjenici da prodaju proizvode i da zarađuju zanemarujući pritom stvarnu svrhu djelovanja sindikata, a ona je borba za bolja materijalna i socijalna prava članova, dignitet struke i bolji i pravedniji sustav i radno okruženje.