Zagreb, Avenija Gojka Šuška 1 - I. PAVILJON, prizemlje
Tel. 01/ 2426-296, spec. 26-296
Hoće li ministar Božinović ispuniti obećanje i vratiti policijskim službenicima više i visoke stručne spreme smanjeni dodatak na plaću

Hoće li ministar Božinović ispuniti obećanje i vratiti policijskim službenicima više i visoke stručne spreme smanjeni dodatak na plaću

Broj: SPS-01-02/30-2018.
Zagreb, 5. 4. 2018. godine

 

MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
KABINET MINISTRA
n/r ministra gosp. dr. sc. Davora Božinovića

 

PREDMET: VRAĆANJE DODATAKA NA PLAĆI POLICIJSKIM SLUŽBENICIMA VIŠE I VISOKE STRUČNE SPREME,
- traži se .-

 

Poštovani ministre, gospodine Božinović,

Prijašnja Vlada RH s ministrom unutarnjih poslova Vlahom Orepićem provela je 1. 5. 2016. godine sramotno smanjenje plaća policijskim službenicima više i visoke stručne spreme donošenjem Uredbe o izmjenama Uredbe o plaćama policijskih službenika („Narodne novine“, br. 40/16.) pod isprikom povećanja plaća najniže plaćenim policijskim službenicima, kojom prilikom je policijskim službenicima više i visoke stručne spreme smanjila plaće od 200 do 700 kn da bi najniže plaćenim policijskim službenicima povećala plaće niti 100 kuna.

Tom prilikom smo upozorili tadašnju Vladu RH i ministra Orepića, dopisom broj SPS-01-02/19-2016. od 30. 4. 2016. godine, da će donošenjem ove Uredbe smanjiti plaće, ne samo rukovodećim policijskim službenicima, kako je to tadašnji ministar Orepić prezentirao u medijima, već i velikoj većini drugih policijskih službenika koji neposredno provode i primjenjuju policijske ovlasti i to umanjenjem dodatka za povećanu opasnost za život i zdravlje od 2 do 4% na osnovni koeficijent.

Radi javnosti naveli smo samo jedno radno mjesto kojem je umanjen dodatak za povećanu opasnost za život i zdravlje sa 20% na 18%, a to je primjerice „policijski službenik za razbojništva“. Takvih radnih mjesta kojima je tadašnji ministar sa svojim suradnicima i „stručnjacima“ smanjio plaću, a nisu rukovodeća, ima na pretek, pa smo ga pitali koja je svrha navedenog dodatka? Je li možda svojim preuzimanjem te dužnosti poboljšao uvjete rada policijskih službenika ili su policijski službenici možda dobili nekakvu novu, nevidljivu i sigurniju opremu pa im je život i zdravlje od toga trenutka manje ugroženo ili je svrha smanjenja tog dodatka imala očito neku drugu svrhu? Naravno da suvislog odgovora od tadašnjeg ministra Orepića nismo dobili jer je svrha bila nešto sasvim drugo, a to je osobna samopromocija tadašnjeg ministra Orepića u javnosti kao borca za najniže plaćenog policijskog službenika, samo je način na koji je to proveo bio promašen i apsolutno krivi jer je uzeo nešto više plaćenom policijskom službeniku zbog svoje stručnosti i obrazovanosti, koji ionako nije adekvatno plaćen, da bi dao onom policijskom službeniku koji je najniže plaćen. Bolje rečeno koristio je „Robin Hood-ski“ pristup na hrvatski način bez ozbiljnog pristupa rješavanju tog problema, a to je konačno povećanje proračuna MUP-a nakon svih godina smanjivanja proračuna za ovo Ministarstvo zbog snošenja tereta krize u državi, dok se u isto to vrijeme krize drugim ministarstvima povećavao proračun.

Taj potez ministra Orepića bio bi smiješan da nije žalostan i na štetu mnogih policijskih službenika te njihovih obitelji i definitivno je bio loš, nekorektan i u najmanju ruku nepošten jer su tada jedino policijskim službenicima u svim javnim i državnim službama umanjene plaće i to na pomalo, u javnosti, perfidan način uzimajući jednima koji nemaju da bi se dalo drugima koji još manje imaju ili rječnikom tih stručnjaka „učinjene su unutarnje preraspodjele“ kojima se napravio razdor među policijskim službenicima i umanjilo značenje struke, školovanja i usavršavanja te cjeloživotnog obrazovanja policijskih službenika.

Osobito je nekorektno jer je dodatak umanjen i kategoriji policijskih službenika koji su u svom svakodnevnom radu izloženi povećanoj opasnosti za život i zdravlje i ne spadaju u kategoriju rukovodećih policijskih službenika te u velikoj većini slučajeva primjenjuju sredstva prisile, koja su ponekad neminovna i stresna, a nakon toga su prepušteni sami sebi kada ih građani tuže jer je kazneno-pravna zaštita policijskih službenika ravna jednoj čistoj NULI tj. u MUP-u uopće ne postoji iako ih je zakonodavac propisao kao „alate“ s kojima policija obavlja poslove sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima. Žalosno je da se niti dan danas nije riješila kazneno-pravna zaštita policijskih službenika koja je obećavana od strane svih prijašnjih Vlada RH i resornih ministara, ali bitno je da se sustav svakodnevno nadograđuje „novim“ ili bolje rečeno starim kadrovima kojima je možda vrijeme da konačno više odu u mirovinu i da prepuste ovaj napaćeni i „depolitizirani“ sustav mladim i politikom neopterećenim ljudima pa možda onda konačno struka dođe do izražaja i na prvo mjesto, a politika i interesne skupine postanu prošlost.

Tadašnjim umanjenjem plaća određenoj kategoriji policijskih službenika, a povećanjem drugoj samo se nastavila daljnja devastacija ionako već zapostavljene i „izmrcvarene“ policijske struke od raznoraznih silnih depolitizacija i dodatno se demotiviralo ionako već nemotivirane policijske službenike u daljnjem radu zbog svega navedenog.

Zbog navedenog ponašanja tadašnjeg ministra Orepića i njegovog pravnog savjetnika tj. pomoćnika ministra Lončarice koji nas nisu obavijestili o namjeri izmjene ovog propisa, koji se izravno tiče materijalnih prava policijskih službenika, niti od nas tražili mišljenje, iako su to bili dužni učiniti, Sindikat policijskih službenika podnio je Ustavnom sudu RH Zahtjev za pokretanje postupka ocjene suglasnosti propisa s Ustavom i zakonom zbog povrede odredbi iz čl. 5. (načelo ustavnosti i zakonitosti), čl. 14. (načelo jednakosti i opće zabrane diskriminacije) Ustava RH, čl. 7. Zakona o radu i čl. 14. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a koji je prihvaćen pred Ustavnim sudom RH i vodi se pod poslovnim brojem U-II-3490/2016.

U tom Zahtjevu naglasili smo da je Vlada RH povećala koeficijente složenosti poslova radnog mjesta s 0,776 na 0,800 na način da je potreban iznos uvećanja plaće nadomjestila određenim umanjenjem dodatka na plaću (od 2% do 4%) za povećanu opasnost za život i zdravlje policijskog službenika i za odgovornost u sustavu hijerarhije rukovođenja policijskim službenicima više i visoke stručne spreme, pod obrazloženjem kako se ne bi povećavali izdaci koji se odnose na plaće policijskih službenika i time bez valjane pravne osnove određenoj kategoriji policijskih službenika umanjila plaću.

Istaknuli smo da se uvjeti rada na radnom mjestu policijskih službenika kojima su smanjeni dodaci nisu promijenili pa stoga poslodavac nije ni mijenjao OPIS POSLOVA radnog mjesta policijskog službenika kojem je umanjen dodatak za povećanu opasnost za život i zdravlje, kao i dodatak za odgovornost u sustavu hijerarhije rukovođenja u Pravilniku o unutarnjem redu MUP-a, slijedom čega je Vlada RH neopravdano i neosnovano umanjila navedeni dodatak jer se opasnost na poslovima policijskog službenika i odgovornost u sustavu hijerarhije rukovođenja nisu smanjile niti promijenile.

Razlog donošenja Uredbe iscrpljuje se u sprječavanju povećanja izdataka koji se odnose na plaće zaposlenika MUP-a jer se potreban iznos uvećanja plaće nadomješta određenim umanjenjem dodataka na plaću koje ostvaruju rukovodeći policijski službenici u određenim potkategorijama, čime je Vlada RH neopravdano stavila u nepovoljniji položaj policijske službenike s višim stupnjem obrazovanja u odnosu na one s nižim, kojima je koeficijent složenosti poslova povećan, slijedom čega su rukovodeći policijski službenici diskriminirani po osnovi naobrazbe što ima za posljedicu povredu načela jednakosti i opće zabrane diskriminacije iz čl. 14. Ustava RH, kao i čl. 14. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Naime, iz obrazloženja Uredbe razvidno je da se smanjenje dodataka na plaću smanjuje isključivo rukovodećim policijskim službenicima, jer su njihova mjesečna primanja veća od policijskih službenika koji rade na početnim radnim mjestima, kako bi se ostvarila ušteda odnosno ne bi povećavali izdaci za plaće. Vlada RH donosi Uredbu s ciljem izjednačavanja plaća policijskih službenika s najnižim plaćama srodnih djelatnosti, što je legitiman cilj donositelja Uredbe, međutim isto ne može i ne smije imati za posljedicu diskriminaciju i povredu načela jednakosti između djelatnika MUP-a. Osim toga iz obrazloženja Uredbe razvidno je da se smanjenje dodataka na plaću ne odnosi na rukovodeće policijske službenike potkategorije 4 „samostalni policajac“ bez ikakve osnove, odnosno valjanih objektivnih kriterija iz kojih bi bilo vidljivo zašto kod te potkategorije ne dolazi do umanjenja dodataka na plaću. Stoga su rukovodeći policijski službenici kojima su smanjeni dodaci na plaću diskriminirani i u odnosu na policijske službenike potkategorije 4 „samostalni policajac“.

Također smo istakli da se MUP, kao predlagatelj propisa, prilikom postupka donošenja Uredbe nije vodio obvezom traženja mišljenja svih sindikata koji djeluju u MUP-u, već samo tri sindikata pa je tako 6. 4. 2016. godine Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale MUP-a svojim dopisom uputila na razmatranje i davanje mišljenja Prijedlog Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o plaćama policijskih službenika samo trima sindikatima koji djeluju u MUP-u izbjegavajući razmatranje i davanje mišljenja ostalim sindikatima. Poštivanje propisane procedure za donošenje zakona i drugih propisa su demokratska vrijednost koja je zaštićena u nizu odluka Ustavnog suda RH, kao i primjerice u odluci Ustavnog suda broj: U-ll-1304/2013 od 16. 7. 2013. godine u kojoj Ustavni sud RH navodi: "Poštivanje propisane procedure, ali i demokratskih standarda pri donošenju zakona, drugih propisa i općih akata najmanja je mjera zahtjeva koja se pred njihove donositelje postavlja u demokratskom društvu utemeljenom na vladavini prava.“

Takvo ponašanje predlagatelja propisa odnosno MUP-a je diskriminirajuće i u suprotnosti s mišljenjem nadležnog Ministarstva rada i mirovinskog sustava klasa: 110-01/14-01/30 urbroj: 524-03—01-03/1-14-2 od 24. 2. 2014. godine koje tumači da reprezentativni sindikati imaju samo ovlast više od nereprezentativnih, a ta je da samo oni mogu pregovarati s Vladom RH o Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike, dok ostalim nereprezentativnim sindikatima svakako pripada pravo da brane interese svojih članova i sudjeluju u ostalim zajedničkim interesnim pitanjima od kojih je definitivno bila sporna Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o plaćama policijskih službenika. Samim uključivanjem u ovaj postupak Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, koji ima manje članova nego neki nereprezentativni sindikati u MUP-u, dovoljno govori o kakvoj se zapravo diskriminaciji sindikata koji djeluju u MUP-u radi. Sam postupak donošenja Uredbe donesen je bez suglasnosti i savjetovanja sa svim sindikatima koji djeluju u MUP-u čime se posredno umanjio značaj i uloga sindikata u zaštiti prava svojih članova te je povrijeđeno pravo na slobodu sindikalnog djelovanja uređeno čl. 60. Ustava RH.

Obzirom da smo detaljno pojasnili način donošenja sporne Uredbe te po našem mišljenju njene protuustavnosti i protuzakonitosti, zbog čega je trenutno u postupku odluke Ustavnog suda RH, kao i njenu promašenu svrhu donošenja, a da ste na jesen prošle godine prilikom press konferencije za medije dali obećanje da ćete navedene dodatke vratiti policijskim službenicima više i visoke stručne spreme i to ove godine, očekujemo Vaš odgovor, pismenim putem, kada to namjeravate učiniti?

S poštovanjem,

 

P R E D S J E D N I K
Mario Puškarić

 

 

O TOME OBAVIJEST:

- svim policijskim službenicima putem ustrojstvenih jedinica MUP-a RH,

- ARHIVA, ovdje.-

KONTAKT

SINDIKAT POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

10000 ZAGREB, Avenija Gojka Šuška 1
I. PAVILJON (zeleni) / prizemlje
 
Radno vrijeme:
radnim danom od 8,00 do 16,00 sati

 

Telefon: 01/ 2426-296, specijal: 26-296
E-mail: info@spsh.hr